Новини

“РПЦ проголосила автокефалію без дозволу Вселенського патріархату”: у Константинополі відповіли на погрози щодо України

Абсолютно всі сучасні автокефалії були проголошені Вселенським патріархатом.

Про це заявив в інтерв'ю виданню Cerkvarium впливовий архієпископ Константинопольського патріархату Іов Геча, коментуючи твердження Московського патріархату, що автокефалію може просити лише канонічна частина якоїсь Церкви, а все інше – то "легалізація розколу".

"Якщо вивчати історію православної церкви по текстах і документах, а не по створених міфах і фальшивій історіографії, видно, що абсолютно всі сучасні автокефалії були проголошені Вселенським патріархатом", – наголосив архієпископ.

Він зауважив, що навіть "якщо брати історію православної церкви в Росії, то бачимо, що її автокефалія була самопроголошена в 1448 р., коли в Москві обрали митрополита Іону самостійно, без дозволу Вселенського патріархату. Цікаво підкреслити, що ніколи не було дано православній церкві в Росії Томоса про автокефалію! В 1589-1590 роках Вселенський патріарх Ієремія ІІ просто нормалізував ситуацію, піднявши цю кафедру на патріарше достоїнство, при тому, що було дозволено Московському архієрею "називатися" патріархом, за умови, що він мав поминати патріарха Вселенського і вважати його "як свого главу і першого", як сказано в грамоті".

"Крім Вселенського патріархату, в історії православної церкви жодна інша помісна церква не проголошувала автокефалії", – наголосив владика Іов.

Владика також уточнив, що "православна церква в Росії може претендувати, що вона проголосила автокефалію православної церкви в Грузії (1943 р.), в Чехословаччині (1951 р.) та в Америці (1970 р.), але ці автокефалії не визнавалися повнотою православної церкви, тому що православна церква в Росії не має такої прерогативи надавати автокефалію. Тому самі ці три церкви зверталися до Вселенського патріархату за наданням Томосу про автокефалію. З часом Вселенський патріархат нормалізував ситуацію, проголосивши автокефалії православної церкви в Грузії (1990 р.) та в Чехії і Словаччині (1998 р.)".

Архієпископ додав, що погрози Московського патріархату розірвати спілкування з Константинополем, і залякування повторенням "великого розколу" на православ'я і католицизм є нікчемними.

"Щодо питання "розколу" і автокефалії в Україні, всім відомо, що ця проблема не є питанням богословського характеру, і тут не потрібно звинувачувати когось в єресі. Тому погрози є, скоріше, зловживанням", – підкреслив архієрей.

Читайте нас в Facebook і Тwitter, також підписуйтесь на канал в Telegram, щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.

Свіжі дописи

  • Новини

На “Євробаченні-2025” Україну представлятиме гурт Ziferblat

Гурт Ziferblat з піснею "Bird of Pray" став переможцем національного відбору на пісенний конкурс "Євробачення-2025".… Читати більше

Saturday February 8th, 2025
  • Новини

За всю історію спостережень січень цього року став найтеплішим

Дані Європейського кліматичного агентства Copernicus (C3S) свідчать, що минулий місяць став найтеплішим січнем за всю… Читати більше

Saturday February 8th, 2025
  • Новини

Саркозі носитиме електронний браслет у справі про корупцію

Експрезидентові Франції Ніколя Саркозі наділи електронний браслет як покарання у справі про корупцію та торгівлею впливом.… Читати більше

Saturday February 8th, 2025
  • Новини

П’яту “Українську книжкову поличку” відкрили у Фінляндії

У Бібліотеці міста Лахті посол України Ольга Діброва відкрила українську книжкову поличку - вона п'ята… Читати більше

Saturday February 8th, 2025
  • Новини

Ошукали пенсіонерів на ₴10 мільйонів: поліція викрила мережу колцентрів

Співробітники Нацполіції знешкодили мережу шахрайських колцентрів. Вони виманили щонайменше 10 млн грн у літніх людей… Читати більше

Saturday February 8th, 2025
  • Новини

В ООН застерегли США від припинення підтримки програм з лікування СНІДу: за 4 роки 6 млн смертей

Рішення Сполучених Штатів припинити фінансування програми ООН з лікування СНІДу та ВІЛ може призвести до… Читати більше

Saturday February 8th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.