fbpx
Сьогодні
10:55 10 Вер 2018

Економісти пояснили, чому в Польщі харчі вдвічі дешевші, ніж в Україні

В Україні, де мінімальна зарплата становить лише 3700 грн ціни на харчі ледь не в 2 рази більші за польські, при значно більших зарплатах сусідів.

Відповідне порівняння цін провів львівський портал Вголос.

Зокрема, кілограм свинини у нас коштує 120-170 грн, літр молока – 23-28 грн. А зовсім недалеко, у сусідній Польщі, де мінімальна заробітна плата майже 16 тис. грн, а середня – понад 30 тис. грн, молоко коштує 12-14 грн, а свинина від 65 грн

Однакові ціни у Польщі та Україні є хіба на хліб та хлібобулочні вироби, газовані води. Разом з тим рибу та вироби із неї у Польщі можна придбати за значно дешевшими цінами.

Також у сусідній країні дешевше молоко. У них воно коштує 14 грн, у нас молоко і за 20 гривень важко віднайти. Причому в Польщі молоко буде значно вищої якості, ніж наше.

Харчі Укр Пол

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

"Високі ціни на продукти харчування в Україні пояснюються декількома факторами. Перший – це зростання вартості енергоресурсів. В Україні для приватних підприємств вартість газу та електрики зростає дуже високими темпами. Вагомим чинником, який впливає на ціни – це і девальвація гривні. У поляків також вищий ступінь конкуренції серед місцевих компаній. У нас навіть на аграрному ринку уже утворюються монополії".

Мар'ян Заблоцький, голова ГО "Українське товариство економічних свобод":

"Справді, у нас усі продукти харчування тваринного походження є значно дорожчими, ніж у Польщі. Найбільший розрив між цінами у Польщі та Україні ми спостерігаємо саме на ринку м'яса птиці: у Польщі усе значно дешевше.

Якщо ми візьмемо наприклад, ринок курятини, то він у нас повністю монополізований (..) Крім того, саме цей гігант отримує великі виплати із державного бюджету. І відповідно, якщо на українському ринку найбільший виробник курятини піднімає ціни, то весь ринок на це реагує і теж піднімає ціни. Власне ми за цим зараз спостерігаємо, адже в останній тиждень курятина вкотре суттєво подорожчала.

Крім того ціни у нас ростуть і через неоднозначне митне законодавство. Наприклад, щоб привезти в Україну ту ж курятину, потрібні спеціальні морозильні камери. І у мене є такі дані від експортерів про те, що ввіз курятини в Україну навіть з тієї ж Польщі у нас блокується на митниці. Були випадки – коли імпортери провозили через кордон великі партії курячого м'яса, то їм просто на українському кордоні сказали вимкнути холодильники і наші митники тримали їх там протягом тривалого часу. І як наслідок – продукція зіпсувалась.

У Польщі на третину дешевший одяг. Це все пояснюється імпортними митами, які в Україні є дуже складними. Не маючи добрих стосунків із митниками, імпортерам вкрай важко все правильно оформити. Крім того у нас не можна ввозити ніякого одягу без дозволу торгового бренду, у Польщі такого немає – от у них і все дешевше".

Володимир Лановий, екс-міністр економіки України:

"Інфляція – це категорія, яка знаходиться під впливом кількох чинників та багатьох факторів. У цьому випадку функцією держави є коригування курсу гривні та антимонопольні дії. А цього у нас не спостерігається.

От наприклад, Національний банк України почав додатково друкувати гривню. Він це робить, щоб погасити величезний дефіцит у бюджеті та борги. Усі ці гроші формально та номінально збільшують обороти і росте інфляція. Процеси друкування грошей призводить до росту цін в Україні. Якщо курс гривні падає, а долара росте, то всі імпортні товари, починаючи від харчових і закінчуючи автомобілями – зростають.

З іншого боку, ціни на продукти у нас настільки високі, бо підприємці свої товари продають у великих мережах з націнками ледь не 80%.

Впливає на ціни в Україні й ПДВ, який постійно підвищується. Цивілізовані країни уже зрозуміли, що податок на додану вартість є неефективним. Вони познижували ставки ПДВ на продукти харчування, одяг, медикаменти та на дитячі товари. У цих країнах розмір цього податку або нуль, або максимум 7% . В Україні ПДВ на продукти харчування становить аж 20 %. Його треба знижувати.

Крім того, в Україні дійсно відбувається монополізація ринків, коли приватні чи державні компанії монополізують газові чи продуктові ринки. У нас повний диктат монополій та абсолютна відсутність антимонопольних дій з боку регуляторів. Тарифи на все тільки ростуть. Тоді як, наприклад, у Європі раз на кілька років знижуються тарифи для мобільних операторів. Це робиться, оскільки є розуміння, що у компаній збільшується кількість клієнтів, ростуть прибутки. У нас же такого годі й очікувати.

Нас поставили на межу виживання: споживач в Україні не має жодних прав – натомість за все платить. У тій же Польщі є чіткі правила та відсутність монополій. Ось тому у них все значно дешевше, попри високі доходи населення".

Читайте нас в Facebook і Тwitter, також підписуйтесь на канал в Telegram, щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: