Застиглі в очікуванні: сьогодні — Міжнародний день зниклих безвісти
Щороку в передостанній день серпня у світі відзначається Міжнародний день жертв насильницького зникнення або День зниклих безвісти.
4 тис. – стільки людей зникли безвісти за чотири роки військового конфлікту на Донбасі згідно з даними Харківської правозахисної групи. З 2014-го до 2017-го в Донецькій області безвісти зникли 2 тис 727 осіб, в Луганській – 1 тис 205 за цей же період.
Однак люди пропадають без сліду не тільки на конфліктних територіях, а й у мирних містах. В одному тільки Києві за даними Національної поліції було зафіксовано 3 тис. 496 заяв про зникнення людей. Це на 284 більше, ніж в 2016-му.
Деякі зникли ще задовго до початку військових конфліктів – і досі не повернулися додому.
В Україні новий закон, що визначає правовий статус зниклих безвісти людей, прийняли 12 липня 2018-го. Так, особа вважається зниклою безвісти з моменту, коли заявник подає заяву про факт зникнення і старту розшуку, або – за рішенням суду. Людина буде вважатися зниклою безвісти доти, поки триває її розшук.
До Міжнародного дня зниклих безвісти в залі очікування Південного вокзалу Києва встановлять фігури родичів людей, які зникли безвісти під час конфлікту на сході України.
Про це повідомляє прес-служба Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Інсталяція "Застиглі в очікуванні" – це 10 фігур чоловіків та жінок, літніх і молодих, які символічно чекають на вокзалі своїх зниклих родичів, тримаючи в руках таблички з цитатами членів сімей зниклих безвісти.
"Рідні тих, хто зник безвісти під час збройного конфлікту, живуть у болісній невідомості, іноді навіть роками… Сім'ї можуть бути фізично та емоційно розбитими, зіштовхуватися з юридичними та адміністративними проблемами. Вони можуть переживати втрату годувальника і ледь зводити кінці з кінцями для оплати рахунків або витрачати всі гроші на пошуки свого родича", – розповів глава делегації МКЧХ в Україні Алан Ешліманн.